Oregano- zázrak Středomoří
Kamarádka
mi z dovolené v Řecku přivezla Oreganový olej. Hned mě zaujal, protože konečně
se objevil přípravek alternativní medicíny, který zatím u nás v Čechách
nevyrábí desítky firem jako jiné preparáty například z jinanu a echinacei.
Malinká lahvička voněla na dálku mořem, sluncem a bylinami. Vůně mi připomněla pizzu a aby ne, vždyť oregano – dobromysl je základním kořením na pizzu. Toto pravé středomořské oregano s latinským názvem Oregano minutiflorum roste v horách Řecka, Kréty ,Turecka a v himalájských horách. Oregano se ve Středomoří a starém Egyptě používalo k léčebným účelům již tisíce let. Egypťané tuto rostlinu uctívali jako zasvěcenou bohu Usirovi. Pro staré řeky byla symbolem radosti a štěstí.
Oregano se sbírá jednak jako kvetoucí nať a pak právě na výrobu oreganového oleje.
Léčivá droga obsahuje zejména silice s tymolem, karvakrolem a dalšími terpeny. A karvakrol je hlavním nositelem léčivého účinku oreganového oleje. Je účinný proti virům, bakteriím, plísním i parazitům. Byl zaznamenán pozitivní účinek na tak odolné bakterie jako je zlatý stafylokok, Salmonella a Escherichia coli. Proniká buněčnou membránou do bakterií a dalších mikroorganizmů a narušuje jejich integritu. Zhorší výrazně metabolizmus bakterií, je zastavena také jejich replikace/množení/.
Oreganový olej je také velmi účinným antioxidantem, chrání naše buňky proti volným radikálům. Je prokázáno lékařským výzkumem na universitě na Long Islandu, že účinné látky oregana dokáží přinutit rakovinné buňky k apoptoze, to znamená k jejich samozničení.
Oregano výrazně zvyšuje naši imunitu a zkracuje průběh infekčních onemocnění.
Má i protialergické účinky. Olej
je totiž bohatý na kyselinu rozmarýnovou, která má protizánětlivé účinky. Nosní výtěry u testovaných pacientů potvrdili snížení počtu bílých krvinek,
jejichž zvýšený počet bývá indikátorem zánětlivého onemocnění.
Velmi významný je
protiplísňový účinek oreganového oleje.
Plísně představují pro náš organizmus velké zatížení. Napadají nejen
kůži, ale často zejména po antibiotické léčbě se pomnoží ve střevech a jsou
příčinou průjmových a zažívacích obtíží. Mohou napadnout také játra, pak snižují
jejich detoxikační schopnosti. Neléčené plísně v játrech mohou časem způsobit
cirhozu až rakovinu jater. Plísně se také vyskytují v naší krvi, kde obalují
červené krvinky a pak vyvolávají ucpávání cév. Často také napadají dýchací
cesty a jsou příčinou nepříjemných kašlů a dýchacích obtíží.
V naší lékárně provádíme měření mikrobiální zátěže pomocí přístroje F-scan. Velmi často pacientům naměříme právě přítomnost plísní. Oreganový olej dokáže tyto plísně úspěšně vyhubit, což máme potvrzeno kontrolním měřením po zhruba měsíčním užívání tohoto oleje.
Účinné látky jsou v oreganovém oleji přítomny ve velmi koncentrované podobě. Proto je dávkování pouze 2 x denně 1 kapku. Olej je velmi silný a tak se doporučuje ho ředit do lžíce olivového oleje. Není vhodný pro malé děti, těhotné a kojící ženy.
Pro děti se doporučuje oreganový sirup. Ten si můžete i vyrobit doma podle následujícího receptu.
Potřebujeme:
500 g čerstvého oregana
750 g cukru nejlépe třtinového
1 l vody
2 celé bio citrony
Bylinky vložíme do hrnce, zalijeme 1,3 l studené vody a přidáme 2 bio citrony pokrájené na kousky i s jadýrky. Pecičky nám pomůžou při zahušťování sirupu, obsahují pektin. Směs 10 minut povaříme, odstavíme a dáme na 48 hodin na slunce.
Po 48 hodinách na slunci bylinky změní barvu. Přecedíme je přes bílé plátno a lehce vymačkáme. Zvážíme přecezenou a vymačkanou tekutinu. Přidáme cukr, může být i třtinový. Musíme ho přidat poměrně velké množství. Do sirupu nebudeme přidávat žádná konzervační činidla, cukr v dostatečné koncentraci je sám o sobě výborný konzervant. Na 1 kg šťávy potřebujeme 750 g cukru.
Sirup s cukrem dáme do velkého nízkého kastrolu se silným dnem a zahříváme. Nevaříme na silném plameni, sirup necháme probublávat do zhoustnutí.
Tímto postupem si můžeme udělat sirup z jakékoliv bylinky.
Hotový uvařený sirup naplníme do lahví a pro
jistotu můžeme sterilovat. Litrovým lahvím stačí 15 minut při 80 stupních.
Uchováváme v místnosti za stálé teploty (nejlépe ve sklepě nebo ve spíži).
Varování
Dětem se sirupy radí podávat až od jednoho roku. Pozor si musí dávat alergici.