Homeopatie na imunitu a nachlazení
Echinacea purpurea
Nastává nám zimní období a to je typické zvýšeným výskytem nepříjemného nachlazení, chřipek a kašle. Homeopatie nám nabízí možnost řešení těchto potíží bez nežádoucích účinků na rozdíl od klasických chemických léků. Homeopatické přípravky neovlivňují krevní tlak ani pozornost a tak se hodí i pro řidiče a pacienty vysokým krevním tlakem, onemocněním štítné žlázy a glaukomem. Samozřejmě se používají také pro děti od kojeneckého věku a těhotné a kojící ženy.
Od září do března homeopaté doporučují zvyšovat a posilovat imunitu.
U běžných pacientů v rámci klasické prevence se používá Oscillococinum, což je velmi účinný přípravek z kachních jater – 1 x týdně 1 tubu granulek a Silicea 9CH 10 granulí 1 x týdně. Silicea je velmi důležitá u dětí do 1.roku života, kdy teprve dozrává imunita.
U opakovaně nemocných se ještě přidává Echinacea 9 CH 1 x denně 5 granulí, která je potřebná na podporu slizniční imunity horních cest dýchacích.
U malých dětí, které trpí na žluté rýmy a bronchitidy přidáváme Thymulin 9CH 5 granulí 1x denně po dobu 1 měsíce a pak po celou zimu 3 x týdně 5 granulí.
Chřipka bývá velmi častým zimním onemocněním. Homeopatie, pokud je nasazena včas, kdy se teprve chřipka rozjíždí, dokáže účinně a rychle pomoci.
V počátečním stadiu podáváme Oscillococinum po 6 hodinách 1 tubu granulek. Při onemocnění následkem suchého chladu přidáme Aconitus napellus 9CH 5 granulí každou hodinu.
Nastane li horečka a pacient se začne potit, přidáme Belladonna 9CH 5 granulí každou hodinu, se zlepšením postupně vysazujeme.
Je-li horečka spojená s bolestí hlavy, přidáme Gelsemium 15CH 5 granulí každou hodinu a se zlepšením opět postupně vysazujeme.
V rozvinutém stadiu chřipky je nejlepší polykomponentní homeopatický přípravek Paragrippe, který dávkujeme 2 tablety každé 2 hodiny a se zlepšením stavu postupně vysazujeme.
K léčbě chřipky přidáme vitamín C, který významně zkrátí průběh onemocnění.
Rýma je běžným zimním onemocněním, které dokáže velmi znepříjemnit život. Neléčená rýma trvá 7 dní a léčená týden, ale homeopatické přípravky dokážou velmi ulevit od ucpaného nosu, omezit nepříjemný pálivý výtok z nosu a pomoci vyhojit sliznici nosu. Coryzalia dokáže pomoci od všech příznaků a navíc účinkuje i při rýmě alergické.
Při suché rýmě je možno ji kombinovat s Sticta 5CH 5 granulí 4 x denně.
Při pocitu ucpaného nosu přidáme Sambucus 5CH 5 granulí 4 x denně.
Při vodové rýmě doplníme Euphrasia 5CH 5 granulí 4 x denně.
Je-li rýma hlenovitá, žlutá, přidáme Mercurius solubilis 9CH 5 granulí 4 x denně.
Bolesti v krku bývají nejčastěji způsobeny virovou infekcí a homeopatická léčba je v těchto případech velmi účinná. Jestliže se stav zkomplikuje bakteriální infekcí, pak je potřeba vyhledat lékaře.
Při zánětech mandlí a zvětšením uzlin užíváme kombinovaný přípravek Homeogene, ke kterému můžeme přidat při nateklém nosohltanu Apis mellifica 9CH 5 granulí 4 x denně.
Při bolesti při polykání doplníme Lachesis 9CH 5 granulí 3 x denně.
Při bolesti v hrdle s pocitem zapíchnuté třísky přidáme Hepar sulfuris 15CH 5 granulí 1 x denně.
Úplná nebo částečná ztráta hlasu je nejčastěji způsobena virovou infekcí, vypitím přechlazeného nápoje nebo hlasovým přetížením. Podáváme kombinovanou specialitu Homeovox.
Při onemocnění vyvolaným vlhkým chladem přidáme Rhus toxicodendron 9 CH 5 granulí 3 x denně.
Po námaze hlasivek /po intenzivním křičení, dlouhém rozhovoru nebo u zpěváků, herců a učitelů/ doplníme Arnica montana 9 CH 5 granulí 3 x denně.
Při ztrátě hlasu z emociálních příčin dodáme Argentum nitricum 5 CH 5 granulí každé 2 hodiny.
Kašel je velmi častým příznakem prochladnutí a zpočátku bývá dráždivý, suchý. V pokročilejším stadiu se mění na vlhký s vykašláváním hlenu. V případě akutního kašle každého druhu ordinujeme sirup Stodal., který kopíruje vývoj kašle. Nebo můžeme použít v případě suchého kašle Drosera 9 CH a Spongia tosta 9 CH 5 granulí každé 2 hodiny.
U vlhkého kašle podáváme Ipeca 5 CH a Antimonium tartaricum 5 CH 5 granulí od každého každou hodinu do zlepšení.
Při léčbě kašle poskytuje homeopatie velkou výhodu absence nežádoucích účinků na rozdíl od léků chemických. Tak například přípravky s obsahem kodeinu vyvolávají zácpu a ospalost a nehodí se při řízení motorových vozidel. Léky na alergický kašel s obsahem antihistaminik jako je třeba Aerius mohou vyvolat ospalost a trávicí poruchy.
Homeopatické přípravky je možno bez problémů použít pro všechny pacienty. Jsou-li nasazeny včas, léčí rychle, bezpečně a jemně.